Σεμινάριο με θέμα« Το προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch και η διδακτική αξιοποίησή του» του Σχ. Συμβούλου ΠΕ19-20 Αθανασίου Μπασούνα (Ηγουμενίτσα 12/3/2013 και 14/3/2013)

Ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Πρέβεζας & Θεσπρωτίας διοργανώνει εργαστηριακό σεμινάριο για το προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch, το οποίο απευθύνεται στους καθηγητές ΠΕ19-20 που διδάσκουν σε Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια, ΕΠΑ.Λ και ΕΠΑ.Σ και δήλωσαν συμμετοχή. Το σεμινάριο θα είναι τρίωρης διάρκειας και πραγματοποιηθεί σε δύο τμήματα, την Τρίτη 12/3/2013 (3-6μμ) και την Πέμπτη 14/3/2013 (5-8μμ) στο ΣΕΚ Ηγουμενίτσας.

Τα επιμέρους θέματα του σεμιναρίου είναι:
? Ο προγραμματισμός Η/Υ στο νέο πρόγραμμα σπουδών του Γυμνασίου και του Δημοτικού.
? Εισαγωγή στο Scratch, ένα περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού με πλακίδια, σχεδιασμένο για την εκπαίδευση και σύμφωνο με τη φιλοσοφία του νέου προγράμματος σπουδών. Πρακτική εξάσκηση
? Παρουσίαση διδακτικών σεναρίων για τον προγραμματισμό βασισμένα στο Scratch

Ο Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ19-20