Καλούνται οι εκπαιδευτικοί από μετάθεση, για βελτίωση θέσης και για οριστική τοποθέτηση να υποβάλλουν αίτηση-δήλωση τοποθέτησης στα παρακάτω οργανικά κενά προς το ΠΥΣΔΕ Θεσπρωτίας έως και την Μ.Πέμπτη 2/5/2024 και ώρα 12:30 μ.μ.

Ονομαστικός_Πίνακας_Υπεραριθμίες_2024-2025

Οργανικά_υπεραριθμίες_2024-2025

Αίτηση_τοποθέτησης

Στον ιστότοπο του ΥΠΑΙΘΑ, στη διαδρομή ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ -> Εξετάσεις -> Εξετάσεις για τα Μουσικά Τμήματα -> Μουσική Εκτέλεση και Ερμηνεία (https://www.minedu.gov.gr/eksetaseis-gia-ta-mousika-tmimata/mousiki-ektelesi-kai-ermineia) έχει αναρτηθεί δελτίο τύπου με διευκρινίσεις που αφορούν στο ρεπερτόριο της κιθάρας και της τρομπέτας του είδους Κλασικής, Δυτικοευρωπαϊκής Μουσικής.

Διευκρινίσεις_απο_ΥΠΑΙΘΑ_Μουσικών_Σπουδών

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 η ενημέρωση μαθητών/τριών της Γ' τάξης του 2ου Γυμνασίου Πρέβεζας, με θέμα «Επιλογές σπουδών μετά το Γυμνάσιο», μετά από σχετικό αίτημα της Διεύθυνσης του σχολείου.

Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε από τον υπεύθυνο του Γραφείου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Δευτεροβάθμιας Θεσπρωτίας. Παρουσιάστηκαν τα χαρακτηριστικά φοίτησης σε ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, οι σχολές ανά κατεύθυνση και ειδικότητα, οι δυνατότητες των αποφοίτων μετά το Λύκειο, καθώς και ο τρόπος πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Εκδρομή Γ' τάξης του Γυμνασίου Νέας Σελεύκειας στο Ναύπλιο

Λόγω μη ύπαρξης του απαιτούμενου αριθμού προσφορών από τουριστικά γραφεία, κυρήσσουμε άγονη την προκήρυξη αυτή και υποβάλλουμε νέα προκήρυξη.

Νέα προκήρυξη για την εκδρομή στο Ναύπλιο

Πρακτικό Ανάθεσης Εκδρομής

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για μετατάξεις εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης και μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ σε άλλους εκπαιδευτικούς κλάδους και σε ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ., καθώς και εκπ/κών Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης κλάδων ΠΕ79 Μουσικής, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών και ΠΕ91 Θεατρικής Αγωγής σε Μουσικά και Καλλιτεχνικά σχολεία της Δ.Ε. για το σχολικό έτος 2024-2025» (ΑΔΑ: ΡΖΩΑ46ΝΚΠΔ-Ξ2Λ).

Εγκύκλιος_μετατάξεων_2024-2025

Αιτήσεις_παραρτήματα_12-13

Ανακοίνωση απόφασης τοποθέτησης-διάθεσης αναπληρώτριας εκπαιδευτικού/ΕΕΠ/ΕΒΠ σε σχολικές μονάδες της ΔΔΕ Θεσπρωτίας στο πλαίσιο του Έργου «Πληρωμή Αναπληρωτών και Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών, καθώς και Ειδικού Εκπαιδευτικού και Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΕΠ-ΕΒΠ) του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων», με Κωδικό ΣΑΕ2019ΣΕ44520000, σχ. έτος 2023-2024.

Απόφαση_τοποθέτησης_διάθεσης

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για μετατάξεις εκπαιδευτικών της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων (Σ.Δ.Σ.Τ.Ε.) στη Δευτεροβάθμια Δημόσια Εκπαίδευση και εκπαιδευτικών της Δευτεροβάθμιας Δημόσιας Εκπαίδευσης στη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων (Σ.Δ.Σ.Τ.Ε.) για το σχολικό έτος 2024-2025» (ΑΔΑ: ΡΞ746ΝΚΠΔ-Π6Δ).

Εγκύκλιος_μετατάξεων_Σ.Δ.Σ.Τ.Ε.

Αίτηση_μετάταξης_ΣΔΣΤΕ

Τα μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) που επιθυμούν να αποσπαστούν α) σε περιοχή μετάθεσης, β) σε ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. , γ) σε Σ.Δ.Ε.Υ. των ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. και τα μέλη του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ) που επιθυμούν να αποσπαστούν σε περιοχή μετάθεσης, μπορούν να υποβάλουν αίτηση απόσπασης από 22/04/2024 έως και 01/05/2024.

Εγκύκλιος_αποσπάσεων_ΕΕΠ_ΕΒΠ

Από τη Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024 μέχρι και την Παρασκευή 28 Ιουνίου 2024 η διεξαγωγή των υγειονομικών εξετάσεων και των πρακτικών δοκιμασιών των υποψηφίων Τ.Ε.Φ.Α.Α.

Για να δείτε το δελτίο τύπου του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού πατήστε εδώ.

καλλιτεχνικά φεστιβάλ ηγουμείτσα

Τροποποίηση της υπό στοιχεία Φ.151/20049/Β6/20.2.2007 υπουργικής απόφασης «Πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αποφοίτων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που υπάγονται στις ειδικές κατηγορίες του εδαφίου α της παραγράφου 4του άρθρου 2 του ν. 2525/1997» (Β’ 272).

ΦΕΚ-2024-Τεύχος_Β_2232_Τροποποίηση

Πρακτικό επιλογής προσφοράς Γ' Γυμνασίου

Εκδρομή Γ' τάξης του Γυμνασίου Νέας Σελεύκειας στη Βουλή των Ελλήνων

Για λόγους μη συμφωνημένων απαιτήσεων από το ξενοδοχείο, η εκδρομή δεν πραγματοποιήθηκε.

Αντί αυτής προκηρύχθηκε εκδρομή με νέα ημερομηνία και προορισμό (Ναύπλιο).

Ανακοινώνονται παρακάτω οι οργανικές υπεραριθμίες για το σχ έτος 2024-2025 καθώς και τα οργανικά κενά:

Οργανικά κενά, οργανικές υπεραριθμίες 2024-2025 (Τελευταία ενημέρωση 15/4/2024)

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ78 (Κοινωνικών Επιστημών), για υποβολή αιτήσεων απόσπασης στο Γραφείο Νομικής Υποστήριξης, της Αυτοτελούς Διεύθυνσης Διοικητικής, Οικονομικής και Παιδαγωγικής Υποστήριξης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης.

Πρόσκληση_για_απόσπαση_ΠΕ78

Αίτηση_απόσπασης_ΠΕ78

Δημοσιεύτηκε το Πρόγραμμα Προκαταρκτικών Εξετάσεων (ΠΚΕ) υποψηφίων για εισαγωγή στις σχολές Πυροσβεστικής.

• Τρίτη 16, Τετάρτη 17 και Πέμπτη 18 Απριλίου για τους υποψηφίους από το νομό μας που θα συμμετάσχουν σε όλες τις εξεταστικές διαδικασίες της Πυροσβεστικής (Υγειονομικά – Αθλητικά - Ψυχοτεχνικά) και δεν έχουν βεβαίωση καταλληλότητας από άλλη αρχή (στρατιωτική ή αστυνομική ή λιμενική).

• Δευτέρα 13 Μαΐου για τους υποψηφίους, που θα υποβληθούν μόνο στη μεταφορά των αλτήρων.

Έγκριση_συνεδρίου

Προκήρυξη_ACSTAC