Δημοσιεύτηκε στο Φύλλο Εφημερίδας της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ 3147/22-06-2022) η ίδρυση ενός νέου σχολείου στο νομό μας. Πρόκειται για το Εσπερινό ΕΠΑΛ, με έδρα την Ηγουμενίτσα, του οποίου η λειτουργία πρόκειται να ξεκινήσει ήδη από το προσεχές σχολικό έτος 2022-23, με τους ακόλουθους τομείς:

1.     Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος

2.     Διοίκησης και Οικονομίας

3.     Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού

4.     Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων

5.     Υγείας - Πρόνοιας - Ευεξίας

Το νεοϊδρυθέν σχολείο έρχεται να καλύψει ένα κενό που υπήρχε στο νομό μας και να ικανοποιήσει ένα αίτημα πολλών ετών από ενήλικες κυρίως εργαζόμενους συμπολίτες μας, οι οποίοι λόγω επαγγελματικών ή οικογενειακών και προσωπικών ζητημάτων δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τη φοίτησή τους ή επιθυμούν την απόκτηση δεύτερου τίτλου.

Με τη φοίτηση στο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. προσφέρεται η δυνατότητα:

• απόκτησης απολυτηρίου Λυκείου, ισότιμου και ισοδύναμου με το αντίστοιχο του Γενικού Λυκείου,
  • απόκτησης πτυχίου ειδικότητας με αναγνωρισμένα προσόντα και επαγγελματικά δικαιώματα.
  • συνέχισης των σπουδών τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω των Πανελλαδικών εξετάσεων,
  • παρακολούθησης τάξης μαθητείας, αποκτώντας πτυχίο επιπέδου 5, άδεια άσκησης επαγγέλματος χωρίς προϋπηρεσία, και εργασιακή εμπειρία με αποδοχές, ενισχύοντας τα επαγγελματικά τους προσόντα και τη θέση τους στην αγορά εργασίας.

Το προσεχές διάστημα θα ακολουθήσει εκτενής ενημέρωση αναφορικά με τις εγγραφές και τη φοίτηση.

Ο Διευθυντής της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης

Κοσιώρης Ευάγγελος