Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ (ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΛΕΑΝΑ):

• Διαγνωστική συνέντευξη
  • Ατομική ψυχοθεραπεία
  • Ψυχολογική διερεύνηση και θεραπευτική παρέμβαση
  • Ψυχοκοινωνική στήριξη ατόμων
  • Ενημερωτικές παρουσιάσεις σε μαθητές Μέσης Εκπαίδευσης.
  • Ψυχομετρικά τεστ
  • Ενημέρωση, ευαισθητοποίηση της κοινότητας και αγωγή του πληθυσμού σε θέματα υγείας( προσπάθεια απομυθοποίησης και αποστιγματισμού της ψυχική αρρώστιας, καταπολέμηση των προκαταλήψεων)
  • Παρέμβαση στην Κοινότητα με ομιλίες, με άρθρα σε τοπικές εφημερίδες ή ομιλίες.
  • Εκπαίδευση λειτουργών/επαγγελματιών ψυχικής υγείας (προγράμματα stage) σε θέματα ψυχικής υγείας.
  • Ερευνητικά προγράμματα(χορήγηση ερωτηματολογίου στα σχολεία του νομού μας για την ενασχόληση των μαθητών με το ίντερνετ.)

Ο ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ (ΜΠΑΖΙΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΑ):

• Ελέγχει τις συνθήκες διαβίωσης του ατόμου από πλευράς καθαριότητας των χώρων διαμονής, καταλληλότητας από πλευράς αερισμού, φωτεινότητας.
  • Ελέγχει την κατάσταση του αρρώστου από πλευράς συμμόρφωσης στη φαρμακευτική αγωγή και των πιθανών παρενεργειών της. Συνεργάζεται με τον ψυχίατρο και την οικογένεια πάνω σε κάθε ψυχοφαρμακευτικό σχήμα και την ανταπόκριση του αρρώστου.
  • Συντονίζει το προσωπικό των διαφόρων υπηρεσιών του συστήματος ψυχικής υγείας τις οποίες πιθανόν να χρησιμοποιεί ο άρρωστος, π.χ. τις υπηρεσίες του προστατευμένου εργαστηρίου, του νοσοκομείου ημέρας.
  • Συνεργάζεται με τις τοπικές αρχές, φορείς και οργανώσεις στα προγράμματα κοινοτικής παρέμβασης.
  • Συμμετέχει στο πρόγραμμα ανίχνευσης ?περιπτώσεων? από κοινού με τον κοινωνικό λειτουργό και τον ψυχίατρο.
  • Συμμετέχει στα ερευνητικά και εκπαιδευτικά προγράμματα του ΚΨΥ.

ΧΑΣΚΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ

ΚΨΥ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ

ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥ

Ο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΛΥΣΗ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ (ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ,ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ )ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ,ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΡΟΜΗ ΤΗΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΑΡΡΩΣΤΙΑΣ .ΠΑΡΑΜΒΑΙΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΘΕΤΙΚΑ ΤΑ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΟΤΑΝ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ή ΑΠΟΡΡΙΠΤΙΚΕΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΡΡΩΣΤΟ ΜΕΛΟΣ.

ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΑΡΡΩΣΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ . Ο ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΟΙΝΟΤΙΚΗΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ,ΑΝΑΠΤΥΣΩΝΤΑΣ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ.ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΕΙ ΣΤΙΣ ΟΜΙΛΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ,ΑΛΚΟΟΛ ,ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ,ΣΧΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ ?ΠΑΙΔΙΩΝ , ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΑΓΧΟΥΣ ,ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ , ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ?ΜΑΘΗΤΩΝ .

ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΙΧΝΕΥΣΗ ΝΕΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΚΑΙ Η ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ .