Συγχαρητήρια αξίζουν στους εκπαιδευτικούς και τη μαθητική ομάδα εργασίας για τη δημιουργία της ταινίας μικρού μήκους με τίτλο "Φεύγω", η οποία κατάφερε να αποσπάσει τιμητική διάκριση στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικών Ταινιών Μικρού Μήκους «Ένας πλανήτης? μία ευκαιρία».

Ο Διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε από τον περασμένο Σεπτέμβριο έως και το Φεβρουάριο, με τη συμμετοχή συνολικά 281 μαθητικών ταινιών από την Ελλάδα και την ομογένεια, και η εργασία των μαθητών του ΓΕΛ Φιλιατών ήταν μεταξύ των 23 μαθητικών ταινιών που ξεχώρισαν - 11 για τη Δευτεροβάθμια και 12 για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. Δόθηκε 1 βραβείο και 10 ισόβαθμες διακρίσεις στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας που διακρίθηκαν. Η βράβευσή τους έγινε την Τετάρτη 3 Απριλίου και ώρα 12 το μεσημέρι, στην κεντρική αίθουσα του Υπουργείου Παιδείας, παρουσία της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου και πολλών σημαντικών προσωπικοτήτων της κινηματογραφικής κοινότητας της χώρας, ενώ οι διακριθείσες ταινίες θα αναρτηθούν στην πλατφόρμα www.i-create.gr της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και θα παρουσιαστούν στην τηλεοπτική ζώνη της.
    Τον διαγωνισμό συνδιοργάνωσαν η ΕΡΤ Α.Ε., η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας και η Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης.
    Στόχος του διαγωνισμού ήταν να δοθεί η ευκαιρία σε μαθητές από σχολεία όλης της χώρας, να εκφραστούν καλλιτεχνικά και να εξοικειωθούν με την κινηματογραφική αφήγηση. Οι συμμετέχοντες (ομάδες μαθητών, τμήματα ή τάξεις σχολείων), υπέβαλαν ταινίες μικρού μήκους διάρκειας μέχρι 10', με θεματολογία που αφορούσε σε σύγχρονα κοινωνικά ζητήματα, όπως περιβάλλον, κρίση, μετανάστευση, ρατσισμός, εκπαίδευση, οικογένεια, ανθρώπινες σχέσεις κ.λ.π.
    Πέτυχαν να μυηθούν στο μαγευτικό κόσμο της Έβδομης Τέχνης, να ξεδιπλώσουν τη μαθητική δημιουργικότητα και την πολυτάλαντη φύση τους, αλλά και να μας κάνουν υπερήφανους.
      Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά το Δήμαρχο Φιλιατών κ. Μηνά Παππά, το Δήμαρχο Ηγουμενίτσας κ. Γεώργιο Κάτσινο και την πρόεδρο του Δ. Συμβουλίου Ηγουμενίτσας για την προσφορά τους και τη στήριξή τους στην πραγματοποίηση της επίσκεψης των μαθητών για τη βράβευσή τους.
     Πάντα τέτοια!!!Μπράβο παιδιά!