Με αφορμή την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των Πανελλαδικών Εξετάσεων θα ήθελα να συγχαρώ τους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολείων μας, που πέτυχαν την εισαγωγή τους στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας.

Δικαιολογημένη η χαρά και η ικανοποίηση καθώς ένας στόχος ετών εκπληρώθηκε μετά από επίπονη προσπάθεια με την αμέριστη συμπαράσταση των οικογενειών τους.

Η σημερινή ημέρα ουσιαστικά σηματοδοτεί την μετάβαση σε μία νέα φάση, για όλες εκείνες και όλους εκείνους, που περνούν και επίσημα στην ενήλικη περίοδο της ζωής τους. Η ζωή όμως τώρα ξεκινά και για όσους δεν τα κατάφεραν! Δεν υπάρχει χώρος για απογοήτευση. Η ζωή είναι γεμάτη προκλήσεις και ευκαιρίες που εύχομαι να τις εκμεταλλευτούν.

Μέσα όμως σε αυτή την σημαντική ημέρα, εκτός από την άξια συγχαρητηρίων προσπάθεια των μαθητών και μαθητριών μας, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και την συνδρομή των εκπαιδευτικών μας που, ως συμπαραστάτες και κοινωνοί στον αγώνα των παιδιών μας, αποτελούν τμήμα της επιτυχίας τους.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες και όλους όσους συμμετείχαν σε αυτόν τον δύσκολο αγώνα.