Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 η ενημέρωση μαθητών/τριών της Γ' τάξης του 2ου Γυμνασίου Πρέβεζας, με θέμα «Επιλογές σπουδών μετά το Γυμνάσιο», μετά από σχετικό αίτημα της Διεύθυνσης του σχολείου.

Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε από τον υπεύθυνο του Γραφείου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Δευτεροβάθμιας Θεσπρωτίας. Παρουσιάστηκαν τα χαρακτηριστικά φοίτησης σε ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, οι σχολές ανά κατεύθυνση και ειδικότητα, οι δυνατότητες των αποφοίτων μετά το Λύκειο, καθώς και ο τρόπος πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Το ενδιαφέρον μαθητών και εκπαιδευτικών ήταν έκδηλο, οι απορίες και τα ερωτήματα πολλά, και το δίωρο παρουσίασης ανά τμήμα που αφιερώθηκε, ήταν χρήσιμο προκειμένου να γίνει το πρώτο βήμα προβληματισμού, ευαισθητοποίησης και ανάγκης περαιτέρω διερεύνησης από πλευράς μαθητών των επιλογών και δυνατοτήτων τους.