Από 28 Νοεμβρίου 2024 έως 8 Δεκεμβρίου 2024 στην Καρδίτσα και το Μουζάκι.
Δηλώσεις συμμετοχής υποβάλλονται μέχρι 30 Ιουνίου 2024, συμπληρώνοντας και αποστέλλοντας την αίτηση συμμετοχής.

Ανακοίνωση_β_φάσης

καλλιτεχνικά φεστιβάλ ηγουμείτσα

Το Φεστιβάλ θα φιλοξενηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, από 15 έως 17 Απριλίου και ώρες 12:00 έως 21:00.

Πρόσκληση_συμμετοχής

Δελτίο_τύπου_our_ocean_film_festival

Πρόσκληση_σχολεία_our_ocean_Film_festival

Πρόγραμμα_ταινιών_our_ocean_Film_festival

Δόθηκε παράταση στην καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων για παρουσίαση στο «Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Τεχνολογίας: Προωθώντας την Καινοτομία (2024)».

Διαβιβαστικό_παράτασης

2η_Ανακοίνωση_φεστιβάλ

Οδηγίες_διαγωνισμού

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές/μαθήτριες και εκπαιδευτικοί των σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης όλης της χώρας.

Ημερομηνίες διεξαγωγής: Τετάρτη 17, Πέμπτη 18, Παρασκευή 19 Απριλίου 2024.

Έγκριση_φεστιβάλ

Ανακοίνωση_φεστιβάλ

Ημερομηνίες διεξαγωγής: 17 - 20 Απριλίου 2024

Το φεστιβάλ του φορέα «Ορίζοντες» απευθύνεται σε μαθητές/τριες των Ε΄και Στ΄ τάξεων του Δημοτικού Σχολείου, όλων των τάξεων Γυμνασίου, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, όλων των σχολικών μονάδων της χώρας, καθώς και των ελληνικών σχολείων εξωτερικού.

Έγκριση_φεστιβάλ

Προκύρηξη_φεστιβάλ

Το μαθητικό φεστιβάλ αρχαίου δράματος του Δήμου Αχαρνών με τίτλο «6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος-Αχαρνές 2024» απευθύνεται σε μαθητές/τριες Νηπιαγωγείου και όλων των τάξεων του Δημοτικού σχολείου, Γυμνασίου, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, όλων των σχολικών μονάδων Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης της χώρας για το σχολικό έτος 2023-2024.

Έγκριση_Φεστιβάλ

Ανακοίνωση_Φεστιβάλ

Το φεστιβάλ απευθύνεται σε μαθητές/τριες όλων των τάξεων Γυμνασίου και Λυκείου όλων των Μουσικών Σχολείων της χώρας και θα πραγματοποιηθεί από τις 11 έως τις 14 Απριλίου.

Έγκριση_μουσικού_φεστιβάλ

Προκήρυξη_μουσικού_φεστιβάλ

Για τις θεατρικές ομάδες των σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ο Δήμος Μεσσήνης διοργανώνει από 10 έως 25 Απριλίου 2024 το «11ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος. Αρχαία Μεσσήνη 2024» στο Αρχαίο Θέατρο Μεσσήνης και στο Εκκλησιαστήριο.

Οι θεατρικές ομάδες που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο Φεστιβάλ πρέπει να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους μέχρι την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024.

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε την προκήρυξη και την έγκριση.

Το φεστιβάλ θα διεξαχθεί στις 25, 26 και 27 Απριλίου 2024, διά ζώσης, στη Λευκωσία.

Έγκριση_European_School_Radio_2024

Ανακοίνωση_European_School_Radio_2024

Η 16η Διεθνής Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών του 42ου Διεθνούς Φεστιβάλ Καρδίτσας απευθύνεται σε μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και θα πραγματοποιηθεί από 28 Μαρτίου 2024 έως 7 Απριλίου 2024 στην Καρδίτσα και το Μουζάκι.

Δόθηκε παράταση για την υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2024.

Δελτίο_Τύπου

Δόθηκε παράταση για την υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής μέχρι 29 Φεβρουαρίου 2024.

Δελτίο_Τύπου

Η Συνάντηση απευθύνεται σε μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και θα πραγματοποιηθεί από 28 Μαρτίου 2024 έως 7 Απριλίου 2024 και από 28 Νοεμβρίου 2024 έως 8 Δεκεμβρίου 2024 στην Καρδίτσα και το Μουζάκι.

Δηλώσεις συμμετοχής υποβάλλονται μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2023.

Δελτίο_Τύπου

Το Φεστιβάλ απευθύνεται σε μαθητές/τριες όλων των τάξεων και όλων των τύπων Δημόσιων και Ιδιωτικών Γυμνασίων και Λυκείων όλης της χώρας, αλλά και των Ελληνικών σχολείων του εξωτερικού και θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά από τις 17 έως τις 18 Απριλίου 2024.

Έγκριση_μαθηματικού_φεστιβάλ

Έγκριση για τη διοργάνωση της Ημέρας Φυσικών Επιστημών με τίτλο: «Φυσικές Επιστήμες εν Δράσει: Παρατηρώ-Συζητώ-Δρω», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου 2024 στα Αρσάκεια Σχολεία Ιωαννίνων.

Ημέρα_Φυσικών_Επιστημών

Έγκριση και πρόσκληση του Μαθητικού Διαδικτυακού Φεστιβάλ με τίτλο: «Science United Festival-Πρόγραμμα Ενωμένη Επιστήμη», το οποίο απευθύνεται σε μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. (Γυμνάσια) της χώρας για το σχολικό έτος 2023-24.

Έγκριση_Φεστιβάλ

Πρόσκληση_Φεστιβάλ

Διεξαγωγή στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Μακεδονίας το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023.

Έγκριση_Φεστιβάλ_Ρομποτικής

Πρόγραμμα_Φεστιβάλ_Ρομποτικής

Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2023 (15:50 - 20:45)

Γενική_Πρόσκληση

Συμπόσιο_20-11-2023

Εικόνα1

Εικόνα2

Για το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού σχετικά με τις δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης, με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, πατήστε εδώ.

Το μαθητικό φεστιβάλ με τίτλο: «Άδοντες και Ψάλλοντες εν τη καρδία….» του Μουσικού Σχολείου Καβάλας απευθύνεται σε μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των σχολικών μονάδων γενικής εκπαίδευσης της χώρας και του εξωτερικού, για το σχολικό έτος 2023-2024.

Μαθητικό_Φεστιβάλ